Дві платіжки за газ: як перевірити суму в обох платіжках

П'ятниця, 31 січня 2020 11:40

Поділ з січня платіжок за газ - на оплату за споживання газу і оплату за його доставку - тепер дозволяє легко розрахувати власні витрати, щоб перевірити правильність тієї суми, яку вкажуть в платіжках газові компанії. Для розрахунків досить зробити всього чотири кроки.

Про це пише ubr.

ПСО-ціна

Основа розрахунків - оптова ціна на природний газ для потреб населення, виробників тепла та інших захищених споживачів, яку встановлює і публікує на своєму сайті НАК "Нафтогаз" протягом декількох днів після 22 числа кожного місяця на основі біржових котирувань. Так, наприклад, ціну за січень він опублікував 28 числа, і становить вона 4,65 грн за 1 куб м.

Ціна вказується без ПДВ, тому додаємо 20%, і отримуємо ПСО-ціну за січень, яка становить 5,58 грн за 1 куб м.

Транспортування

Транспортування не потрібно плутати з доставкою (про неї нижче). Незважаючи на синонімічно назв, ці терміни позначають різні по суті процеси. Транспортування має на увазі витрати на переміщення газу по магістральному газопроводу (газопровід, який пов'язує Україну з сусідніми країнами - в просторіччі просто "Труба").

Тариф на транспортування газу встановлює Оператор ГТС, і становить він зараз 149 грн за тис. Куб м, тобто 15 коп за 1 куб м.

Націнка ПСО-постачальника

Місцева газопостачальна компанія (газсбит) має свою маржу, яка становить 2,5% від ПСО-ціни (без ПДВ). Від січневої ціни 4,65 грн (п. 1) це складає 0,116 грн, або 12 коп на 1 куб м.

Підсумовуємо три складових і отримуємо 5,85 грн за 1 куб м. Саме цю підсумкову ціну українці і повинні побачити в тій платіжці, яка повинна прийти в лютому, причому незалежно від того, в якому регіоні і населеному пункті вони проживають.

Для всієї країни це єдина ціна за 1 куб м газу за споживання газу (за газ як товар) за січень. В іншому місяці вона може бути й інший, якщо зміниться базова ціна від "Нафтогазу", проте сама формула розрахунку незмінна.

Ціна множиться на кількість спожитого згідно лічильнику (або встановленим нормам) газу. Наприклад, при спожитий в січні обсязі в 15 куб. м сума в платіжці за цей місяць складе 87,75 грн.

Доставка

Друга платіжка - за доставку газу - має на увазі витрати на переміщення газу з магістрального газопроводу через розподільні мережі до кінцевого споживача. Вважається вона виходячи з обсягу споживання за попередній рік за відповідною формулою.

Наприклад, середнє домогосподарство в Києві з газовою плитою і колонкою за рік споживає 170 куб м газу за рік. Цей обсяг ділиться на 12 (число місяців в році) і множиться на той тариф доставки, який затверджений Нацкомісією з регулювання в сферах енергетики і комунальних послуг для місцевого облгазу.

Сам тариф можна знайти на сайті НКРЕКУ. Для "Київгазу", наприклад, затверджений тариф 0,28 грн за доставку 1 куб. м газу. До цієї ціни треба додати 20% ПДВ, і таким чином вартість доставки 1 куб. м газу для цієї київської квартири є 0,34 грн (цей тариф вказаний на сайті "Київгазу" вже з урахуванням ПДВ).

170/12 х 0,34 = 4,82 грн.

Таким чином, сума в платіжці за доставку газу в січні складе 4,82 грн. Вона буде незмінною при кожній щомісячної оплати до жовтня, коли буде зроблено розрахунок з урахуванням споживання за минулий газовий рік (1 жовтня 2019 - 30 вересня 2020). Однак в інших регіонах сума збільшиться з липня через подорожчання тарифів облгазів в середньому на 20% (Києва це подорожчання не торкнеться).

Важливо пам'ятати, що, якщо ціна в платіжці за споживання газу єдина по всій країні, але може змінюватися щомісяця, то плата за доставку не змінюється протягом року, але у кожного споживача індивідуальна.