Як розраховується страховий стаж?

Вівторок, 22 жовтня 2019 12:28

Процедура, умови нарахування та виплати допомоги по безробіттю визначені статтями 22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі – Закон) (посилання на нормативний документ, розміщений на офіційному сайті ВРУ)та Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженим наказом Мінсоцполітики від 15.06.2015 № 613 (далі – Порядок № 613)(посилання на нормативний документ, розміщений на офіційному сайті ВРУ).

Обговоримо, трошки, тему виплат по безробіттю та страховий стаж. Усі чули про це, та мало хто розуміє як нараховується той страховий стаж.
В Україні існує Закон “ Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” у якому йдеться про умови за яких громадяни набувають статусу безробітних та мають право на отримання грошової допомоги від держави.
Згідно з законом, страховий стаж має нараховувати не менше 6 місяців за останні 12 місяці до того моменту, як застрахована особа набула статусу безробітного. В такому випадку, громадянин має право на грошову допомогу. Сума виплат буде складати суму середньої заробітної плати (доходу) особи, що набула статусу безробітного.
Середню заробітну плату розраховують у центрі зайнятості, користуючись даними із Держреєстру.

Розмір допомоги може зменшуватися, залежно від тривалості безробіття людини:
перші 90 днів виплати складатимуть 100% від суми середньої зарплати;
протягом наступних 90 днів — 80%;
надалі лише 70%.

Дані для обчислення страхового стажу та середньої заробітної плати стають відомі протягом тижня, після звільнення людини. Якщо на 8 день ця інформація відсутня у повному обсязі для правильних розрахунків, виплати по безробіттю здійснюватимуться у мінімальній сумі, що встановлена Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Порядкок обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (далі – Порядок № 1266), залежно від страхового стажу: до 2 років - 50%; від 2 до 6 років – 55%, від 6 до 10 років – 60%, понад 10 років -70%.