Право учасників АТО на першочергове отримання земельних ділянок.

Середа, 23 жовтня 2019 16:12

Згідно з законодавством України учасники АТО — це пільгова категорія населення, які мають право на отримання земельної ділянки першочергово. Але як проходить процес передачі землі військовослужбовцям та які труднощі можуть виникнути на цьому шляху? Спробуємо з'ясувати.
Кременчуцький МРЦЗ звернувся за юридичною консультацією до Терещенко Світлани Олександрівни, начальника відділу правопросвітництва Кременчуцького місцевого центру з надання вторинної безоплатної правової допомоги, для розв'язання цього питання.
Світлана Терещенко пояснила, що військовослужбовці часто звертаються до їх центру для розв'язання проблеми з отриманням паїв на землю. Учасники АТО дуже засмучуються, коли натикаються на труднощі з цього приводу. Вважають, що їх обманюють, а землю просто не хочуть надавати. Але це не так.
В Законі прописано, що надання земельної ділянки учасникам АТО має проходити у позачерговому порядку, але не як обов'язкова умова. Тобто, суть цієї пільги у тому, що військовослужбовці мають привілеї перед іншими пільговиками, стоять перші у черзі на отримання землі і тільки.

Далі цитуємо уривок із земельного законодавства:

Згідно з ч.1 ст. 121 ЗКУ громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у таких розмірах:

- для ведення фермерського господарства — в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;
- для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 гектара;
- для ведення садівництва — не більше 0,12 гектара;
- для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 гектара, в селищах — не більше 0,15 гектара, в містах — не більше 0,10 гектара;
- для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 гектара;
- для будівництва індивідуальних гаражів — не більше 0,01 гектара.

Як отримати земельну ділянку?
Обрати земельну ділянку кожен громадянин може самостійно. Для цього існує Публічна кадастрова карта України. Можна обрати будь-яку територію та дізнатися до чієї власності відноситься ця ділянка. На кадастровій карті необхідно знайти вільну землю.
Далі, звертаємось до місцевої ради по місцю розташування земльної ділянки, та отримати дозвіл на її виділення. Коли дозвіл на руках — готуємо наступні документи:

- клопотання довільної форми із зазначенням цільового призначення земельної ділянки та орієнтовних розмірів (графічні матеріали із зазначенням місця розташування земельної ділянки);
- погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб);
- копію посвідчення УБД/ копія довідки про участь в АТО/ витяг з наказу;
- копію паспорта;
- копію ідентифікаційного коду.

З цими документами треба звернутися до уповноваженого органу: сільські та міські ради, районні держадміністрації, до територіальних органів Держгеокадастру.

Далі, ви розробляєте та погоджуєте проєкт землеустрою, для цього треба звернутися до місцевої організації із землеустрою.

Якщо ви пройшли всі етапи та ще “не встигли відмовитись від своєї мети” - вітаємо, ви майже її досягли!

Останній крок — оформлення права на земельну ділянку:

- земельну ділянку реєструємо в Державному кадастрі, який присвоїть вам кадастровий номер;
- орган, що передає вам у власність земельну ділянку, видасть вам рішення про надання обраної ділянки у вашу власність;
- реєструємо право власності на землю у державного реєстратора прав або у нотаріуса.

Така послідовність дій у процесі отримання паю на землю. Виконуючи їх, ви маєте шанси отримати свою земельну ділянку.

Як бачимо процес не легкий. Треба запастися терпінням та не чекати, що все вдасться дуже швидко. Але не варто впадати у відчай. Чим спокійніше ви робитимете крок за кроком у цьому напрямку, тим більше ймовірність, що вам все вдасться.

Отримати безкоштовну правову допомогу з будь-якого питання, ви зможете у Кременчуцькому місцевому центрі з надання вторинної безоплатної правової допомоги.

Більше шукайте за посиланням.